Duran Duran Czech Republic · http://www.duranduran.cz/

Nick Rhodes - Tatler

Nick Rhodes - Tatler, © 2003 Tatler
Překlad © 2008 Arlene

Tato podivná příhoda se mi stala při nakupování valentýnek s popovou hvězdou osmdesátých let v papírnictví zaplaveném růžovou nasládlostí nastupujícího svátku . Nick Rhodes a já jdeme každý k jiné pokladně, ale najednou opět stojí po mém boku. "Rychle, tudy," říká a bere mě za ruku. " Nějaká ženská se tam po mě začala sápat." Že by tenhle člen Duran Duran byl stále tak atraktivní pro fanoušky? Nespletla si ho jen s někým?

Nick Rhodes ale může během následujícího roku očekávat mnohem více pozornosti než dosud. Původní členové Duran Duran ( nebyli spolu spatřeni pohromadě od koncertu Live Aid v roce 1985) se chystají oživit svoji kariéru novým albem. Je zvláštní, že těmto pěti "pěkným chlapcům z Birminghamu", kteří zazářili v Top of the Pops se svou písní "Planet Earth" už v roce 1981, hudební průmysl opět dává novou šanci. Avšak Duran Duran a zejména Nick Rhodes , to nikdy nebyla jen hudba, byl to zejména jejich vzhled a styl a to, jak uměli vystihnout ducha doby.

To bylo před dvaceti lety. Dnes, naklánějíc se nad stolem v West End Conran, Nick vypadá překvapivě dobře, je to jediný mužský, který tu stojí za pohled. Dramaticky, od hlavy až po patu v šatech Dolce & Gabbana , opatruje malou taštičku Chanel. Má v ní mobil, sluneční brýle od Diora, navštívenku a psací pero. Vlasy si barví od svých šestnácti let, momentálně je blond jako Marilyn, se sestříhanou ofinou nad světle zelenýma očima. Na první pohled není zřejmé, jestli má make-up, ale samozřejmě ho má. Po chvilce si všimnete doteku řasenky na jeho dlouhých třepotavých řasách a jemného nalíčení na sametově -broskvové pleti. Odolávám pokušení sáhnout si na jeho tvář. I přes make-up vypadá zdravě a mladě a vůbec ne tak, jak byste očekávali od čtyřicetileté rockové hvězdy. Je to pravděpodobně tím, že v dobách nejdivočejšího období kapely se věnoval především nakupování, hudební kariéře a módě.

Zatímco Simon Le Bon a John Taylor o tom nechávají své teenage fanoušky jen romanticky snít, je to Nick Rhodes, klávesový mág, kdo stále používá výrazné líčení celého obličeje. "Hodně slavných mužů se líčí, proč by neměl on?" říká jeho přítel Antony Price, módní návrhář. "Nikdy nechtěl vypadat jako žena, prostě chce být jen dobře vypadající muž. To z něj přece nedělá gaye, co myslíte ?" Podle jeho péče o svůj vzhled a zájmu o módu by to mohlo budit ten dojem, přesto tváří v tvář působí Nick mužsky a velmi sexy. "Je schopný se proměňovat jako Fénix," potvrzuje Le Bon, "Je skoro lepší než …, no dobře, ale já si snad taky nevedu zle, ne?"

Nejraději ze všeho Nick rád boří všechny předsudky, jak by se měl muž chovat. Můžete se s ním sejít 20x a stejně nebudete vědět, co si o něm máte myslet. Je to protože si myslíte, že víte kdo je - zženštilá popová hvězda, která stále něco předstírá a baví se udržováním svého androgynního vzhledu z osmdesátých let. Mohli byste mít pravdu. Ale nemáte.

Jeho přátelé byli nakonec sdílnější než byl zpočátku on sám. Jeho přítel Antony Price říká: " Jeho představa o nebi je sedět v luxusní restauraci obklopený deseti supermodelkami a diskutovat s nimi o make-upu. Je jako ženská s mužskými genitáliemi." Jeho ženská stránka se projevuje třeba i tím, že má doma rozsáhlou sbírku časopisu Vogue, která sahá až do roku 1912 a když se ho zeptáte, co ho baví, řekne vám, že návštěvy módních přehlídek. Nemá to nic do činění s předváděním se v předních řadách sedadel, on prostě miluje módu.

"Je posedlý módní fotografií," říká Price. "Stejně jako Bryan Ferry. Oba vědí mnohem víc o tom,co se děje v módním průmyslu než to, co se děje v hudebním. Není náhoda, že všechny jeho přítelkyně jsou velmi fotogenické." Je hádavý? " Strašně," říká Le Bon, " dovede být velmi analytický a někdy je nepříjemný jako osina v zadku. Stará se o vše a myslím tím absolutně všechno. Je přesvědčený, že je jeho job vybírat pro mě i spodní prádlo a ponožky."

Simon Le Bon může být klidný.To Rhodesovy přítelkyně z toho tak lehce nevyváznou, všechny absolvují proměnu od hlavy až k patě. " Jednou mě vzal k Harvey Nichols a koupil všechny moje šaty," říká jeho ex-přítelkyně Madeleine Farley. " Naučil mě, jak se mám líčit, jak se oblékat. On byl žena v našem vztahu. Nechala jsem mu tajně udělat u jeho zubaře pár upířích tesáků. Vždycky si je bral do postele, zatímco já jsem si obula své Manolo´s." Jejich vztah skončil po 10 letech a zanechal Nicka se zlomeným srdcem.

Ačkoliv jen zřídkakdy pozve někoho s sobě domů a raději jí v takových podnicích jako jsou Sketch nebo Locanda Locatelli, jeho dům v Chelsea je popisován jako "okouzlující a třpytivý jako petrohradské paláce" a " směs pařížského vlivu z přelomu století se stropy ve stylu Tintoretta ". V domě se také nachází jeho umělecká sbírka ,která mimo jiné obsahuje díla Warhola, Clementa a Basquiata . Je těžké si to představit, když jste nebyli pozváni, abyste si to mohli prohlédnout.

"Miluju ten kontrast, kluk z Birminghamu a taková sofistikovanost," říká princezna Katya Galitzine, která nazývá Rhodese jako " svého prince Nicholase" . "Jednou jsme společně navštívili Tallinn a on nemohl uvěřit svému štěstí, že se ocitnul ve městě plném ikon, zlata a rokoka."

"Zbožňuji umělecké předměty," říká Nick, když jsme se procházeli Tizianovou expozicí v Národní galerii o několik dní později. Zavrhl elektronického průvodce "Tizian v 15 minutách" a sám mi dává svou vlastní, překvapivě velmi akademickou přednášku. Jak se tak vzrušeně vlní mezi návštěvníky, nelze si nevšimnout, že Nick Rhodes působí mezi běžnými lidmi jako neobvyklý úkaz.

"Sbírám všechno," říká. "Módní oblečení, výtvarné umění, jakýkoliv druh designu." Cože, všechno se stejnou intenzitou? Představuji si ohromné skladiště s hromadami věcí. " Ne,ne, ne, je to všechno o výběru a detailech. Bůh je v detailu", říká a svými dlouhými tenkými prsty si podkládá bradu, a potom s ďábelským úsměvem a rozesmátýma očima pod rozcuchanou ofinou dodává: "Jsem ateista".

Přikládá svou hlavu k zombiím na obraze , aby si mohl lépe prohlédnout Bacchuse a Ariadnu a já přemýšlím, proč tak neochotně mluví o sobě. Jeho intelekt je neuvěřitelný, zručně se vyhne každé otázce na kterou nechce odpovědět. Vtipně a se šarmem odvádí pozornost od nepříjemných dotazů, aniž by zároveň působil podrážděně. Když se mu zdá otázka iritující, na konci odpovědi zdůrazní moje jméno, vždy s úsměvem, ale aniž by cokoliv prozradil.Je považován za jednoho z nejchytřejších lidí patřících k hudebnímu průmyslu, má vybrané způsoby a je oblíbeným a zábavným hostem různých párty, ale uvnitř se skrývá podivín.

Zapomeňte na film V kůži Johna Malkoviche, být v kůži Nicka Rhodese je mnohem zajímavější. Sestavit soupis jeho zvláštností by byl zdlouhavý úkol. Paranoia ho provází na každém kroku, obává se například, že odstřižek jeho nehtu by mohl být použit k jeho naklonování. Nestačí mu využívat svou genialitu během současného života, přemýšlí o možnosti uchovat se ve zmrazeném stavu, ale ne pouze hlavu, rád by měl zachované celé tělo.Touží po dni, kdy mu jeho lednička oznámí, že jeho naklíčeným fazolím prochází doba trvanlivosti. Je vegetarián, historka o tom jak se jím stal je jako z Hitchcockova filmu - v jedné pražské restauraci mu šťáva z krvavého steaku potřísnila jeho bílou košili a jemu to připadalo jako krvácení z tepny. Jeho bývalá přítelkyně Madeleine si užívá vyprávění o každé libůstce jejího "miláčka Nicholase". Nepřiváděly ji jeho zvyky k šílenství? "Blázníte?" říká. " To jsem na něm milovala!"

Je pevně přesvědčen, že ženy jsou dokonalejší než muži, kteří také dříve umírají. "Stejně jako já trpí syndromem jedináčka" říká Galitzine. "Mluvíme se svými matkami každý den. Taková bývá součást povahy jedináčků, jsou přesvědčeni, že jsou středem vesmíru a můžou si dělat, co chtějí."

Podle Le Bona, Rhodes ( původním jménem Bates) byl rozmazlované dítě. " Jeho matka vlastnila obchod s hračkami a věřte mi, potřeboval odtamtud vypadnout. Když mu bylo 16 let, koupil si auto, ale nikdy se neobtěžoval naučit se ho pořádně řídit.Mimochodem , nejspíš by stejně místo řízení obdivoval architekturu nebo něco podobného a nakonec by skončil na korbě pohřebního vozu." To, co si jeho přátelé myslí o jeho zvláštnostech, nijak neovlivňuje jejich vztahu k němu. "Před 20 lety jsme si dali slib, že spolu budeme držet pohromadě za všech okolností a stále to trvá," říká jeho nejbližší přítel Simon Le Bon. " Mám ho moc rád," říká Nick , zatímco ochutnává svůj okurkový toast, "má kolem sebe pořád plno holek".

Humor je klíčem k duši Nicka Rhodese. Jeho starý přítel Stephan Elliott, režisér Oscarem oceněného snímku Priscilla, královna pouště říká, že nikdy ani sebe, ani kapelu nebere smrtelně vážně. " Vtipkuje o tom, jak byli slavní hned od začátku." Společně dostali nápad natočit dokumentární film o Duran Duran ve stylu Osbournových, pouze s tím, že by všechno od začátku až do konce byla lež. "Chtěli jsme předstírat problémy s drogami, alkoholem, udržováním váhy, Nick měl být odhalen jako homosexuál, v podstatě vytvořit karikaturu toho, co lidé předpokládají o rockové kapele. Chtěli jsme to zrealizovat, bohužel jsme si nebyli jistí, že všichni udrží jazyk za zuby."

Jeho milostný život je jen o trochu bouřlivější než jsou jeho přátelství, je zjevné, že si libuje v dlouhotrvajících vztazích, s vyjímkou krátkého vášnivého vztahu s Tarou Palmer-Tomkinsovou před pár lety. Oženil se s Julií Anne Friedman, když mu bylo pouhých 21 let a Duran Duran byli na vrcholu slávy. Rozvedli se o 7 let později a Julie se vrátila zpět do Kalifornie. Nezanevřel na ženy? " Ne, proč bych měl?" odpovídá. "Všechny přece nejsou stejné." Společně mají dceru Tatjanu, které je nyní 16 let, studuje hotelovou školu a svého otce navštěvuje o víkendech. Tráví spolu celou sobotu zjišťováním, co je nového v obchodech na Kings Road . "Je to můj drahoušek", rozplývá se Nick.

Jeho současná přítelkyně je další američanka, blondýnka k nakousnutí Meredith Ostrom. Je modelka - herečka, objevila se například v debutu režiséra Richarda Curtise "Love actually". Její matka Barbara je velmi úspěšnou a uznávanou designérkou interiérů a pracovala například pro Richarda Nixona nebo hudebního magnáta Russella Simmonse. "Moje matka je velmi společenská, strávila jsem každou sobotu mého dětství v Elizabeth Arden Red Door Salonu."

Nick a Meredith se poprvé setkali před 18 měsíci a byla to kuriózní náhoda. Nick s přáteli mávli na stejný taxík jako Meredith a během dohadování o taxi zjistili, že vlastně jedou na stejnou párty. Nickův přítel navrhl, že tedy pojedou společně. " Nickův účes mi připadal směšný. Vůbec jsem neměla ponětí o tom, kdo vlastně je. Když jsme potom vystupovali, všechny blesky fotoreportérů se na nás zaměřily a já jsem si připadala jako v nějakém podivném filmu od Woodyho Allena." Bylo jí 23 let a to vysvětluje, proč do té doby neslyšela o Duran Duran.

Jejich námluvy byly pomalé a romantické. Meredith zaranžovala setkání Nicka a svého bratra, který je investičním bankéřem, aby ho seznámila s někým z rodiny. "Můj bratr byl šokován, protože Nick měl na sobě zářivě růžovou košili. Souhlasím s ním. Nesnáším tu košili. Pokud ji na něm znovu uvidím, vlastnoručně ji spálím. Moji rodiče ho zbožňují, myslí si, že je opravdu sladký. Před první návštěvou Nick telefonoval mojí matce,aby se ubezpečil, zda jí nebude vadit, když bude mít make-up."

Nick a Meredith strávili společně vánoce u Ostromových v jejich domě v St Bart. Očekávají vaši rodiče, že se vezmete? "No, hmm …" Je slyšet rozpačité pošoupnutí nohou. Trochu nefér otázka, ale odpoví mi diplomaticky. "Pravděpodobně v to doufají," říká. Asi není zrovna jednoduché, ve 23 letech žít s mužem o téměř 20 let starším. Pár žije odděleně, mám dojem, že je to zásah paní Ostromové. Snaží se vás ovládat? "Jak moc máte času na odpověď?" směje se. Hádáte se? "Jenom kvůli jídlu." Kvůli jídlu? "Ano, já hodně vařím. Už jste slyšeli o Quornu ? Nick ho miluje, takže mu připravuji Quorn hamburgery, Quorn klobásky, do studia mu vždycky chystám Quorn sendviče s krůtí příchutí."

Kromě vaření jídla z náhražek masa, se musí Meredith popasovat s dalšími specialitkami svého přítele, jako jsou pracovní vytíženost, sledování televizních zpráv od rána do noci nebo toulání se po knihkupectvích. "Zase šel do toho malého krámku. Bude tam celé hodiny. Už z toho šílím. Pořád nakupuje spoustu knih a doma nemá jedinou knihovnu. Knížky jsou vyrovnané v elegantních komíncích po celém domě." Meredith si ještě postěžovala na nedostatek volného času, jeho workoholismus , puntičkářství a to, co Nick sám nazývá lekcemi reality. "Když slyším slovo realita, celá se otřesu. Než jsem ho poznala, myslela jsem si, že všechny rockové hvězdy berou drogy a jsou promiskuitní. On nikdy nebere drogy. Je to usedlý muž - je spíš jako bankéř."Ty máš z pekla štěstí Meredith, myslím si. Vzhledem k hrozivým zprávám o bankovnictví, přicházejícím z City, bys měla děkovat své šťastné hvězdě za to, že tvůj přítel pracuje v hudební branži.

"Je stále uznávaným pojmem," říká Paige Powellová , bývalá asistentka Andy Warhola. "Andy ho měl opravdu rád, protože vždy tíhnul k originalitě a ta z Nicka vyzařuje." Kromě působení v Duran Duran se Nick zapojuje i do dalších projektů. Spolu se svým kamarádem z mládí Stephenem Duffym založil The Devils, produkoval alba kapelám Dandy Warhols, Riviera a She Said Yeah. Pomáhal odstartovat pořad Monkey Me, televizní obdobu Wayne´s World pro rockové hvězdy.

To, zda se Duran Duran jejich comeback povede, není až tak podstatné. Nick jednou řekl Andy Warholovi : "Duran je něco, co mě baví, ale není to celý můj svět, mám plno dalších zájmů." Nepotřebuje k životu potlesk a zcela určitě to nedělá kvůli penězům. Dokáže zůstat za všech okolností sám sebou, ať už dělá velká prohlášení nebo se chová podivínsky , přesto stále je a bude obdivován. Nelze ho zařadit do žádné škatulky, což je věc, která by u někoho mohla dráždit, ale u Rhodese to nikomu nevadí. Je to pěkný chlap s mozkem, o kterém se říká, že vždy dosáhne toho co chce mnohem dřív, než by to zvládnul kdokoliv jiný.
© 1999-2024 Romanduran | Duranduran.cz | Instagram | Code by katemihalikova.cz | Generated: 0.0029s | ↑↑ Top