Duran Duran Czech Republic · http://www.duranduran.cz/


Staří romantici Duran Duran se vracejí do Prahy

13.3.2012, Jan Gregor

Praha - Jedna z nejúspěšnějších anglických popových kapel 80. let Duran Duran zavítá po sedmi letech opět do Prahy. V rámci turné All You Need Is Now nabídne 27. června v O2 areně své největší hity, ale i skladby ze stejnojmenného alba, po kterém je šňůra pojmenována.

Je to první deska, kterou klasikové nové vlny natočili pro vlastní nezávislou značku Tapemodern; o produkci se postaral Mark Ronson a byl z toho nečekaný úspěch u recenzentů. Nahrávka vyšla na sklonku roku 2010 jako download a v březnu 2011 coby fyzický nosič.

"Všichni jsme chtěli, aby nahrávka byla trochu experimentálnější. Chtěli jsme se znovu spojit s fanoušky v prostoru, o kterém si skupina a producent Mark Ronson myslí, že by měl být náš. A to je přesně tenhle typ moderní syntetické, taneční, experimentální, popové hudby," uvedl zpěvák Simon Le Bon.

Kapacita pražské haly bude snížena na přibližně 7000 návštěvníků, podle pořadatelů kvůli tomu, aby se pódium přiblížilo k tribunám. Vstupenky v cenách od 890 korun budou v prodeji od 15. března. Duran Duran se v Praze představili v roce 2005 na holešovickém Výstavišti.

Návrat britských popových klasiků Duran Duran potvrdil i loňský koncert z losangeleského Mayan Theatre přenášený zdarma přes portál YouTube. O vizuální stránku se postaral filmový divotvůrce David Lynch.

Komu byla hudba málo, mohl si užít některé z nových interaktivních funkcí. Zvolit alternativní kameru, sledovat hladinu popularity koncertu na sociálních sítích; nebo dokonce posílat svoje fotografie, z nichž Lynch vytvářel během koncertu koláže. Vystoupení bylo součástí projektu Unstaged, který nabízí vystoupení popových hvězd. Jako první z New Yorku do celého světa zahráli Arcade Fire a jejich přenos režíroval Terry Gilliam.

Kapela vznikla kolem klávesisty Nicka Rhodese a basisty Johna Taylora. Poté se přidal bubeník Roger Taylor a zpěvák Simon Le Bon. První album nazvané jednoduše Duran Duran vydala v roce 1981. Někdejší novoromantičtí krasavci s hity jako Rio, Hungry Like the Wolf nebo Wild Boys svými videoklipy oslovili první generaci diváků MTV. Hvězdnou pozici si kapela pojmenovaná podle zloducha z komiksu a kultovního filmu Barbarella udržela deset let, byť na konci už z původního kvintetu zůstalo jen trio. Celkem vytvořila 13 studiových alb a prodala přes 85 milionů nosičů. Jejich důraz na vizuální složku se projevil i v časté spolupráci a filmaři. Asi nejznámější je jejich song pro bondovku Vyhlídka na vraždu. Hit napsaný společně se skladatelem Johnem Barrym v roce 1985 dobyl číslo jedna na americkém žebříčku; žádné jiné skladbě z bondovek se to nepodařilo.

Na kontě má ovšem méně slavná prvenství. Jejich album Thank You z roku 1995 se umístilo na prvním místě žebříčku nejhorších alb všech dob, který sestavil britský hudební časopis Q. Jde o sbírku coververzí, kterými Duran Duran vzdali poctu skupinám, jež je prý inspirovaly. Obsahuje mimo jiné coververze Perfect Day od Lou Reeda, Watching The Detectives od Elvise Costella či 911 is a Joke od Public Enemy. Novovlnný přehoz, který přes ně přehodili, jim tehdy evidentně nepomohl - dnes by to ovšem možná bylo jinak.

© 2012 Jan Gregor - aktualne.cz

© 1999-2024 Romanduran | Duranduran.cz | Instagram | Code by katemihalikova.cz | Generated: 0.003s | ↑↑ Top