Duran Duran Czech Republic · http://www.duranduran.cz/


Duran Duran - Nebeský pop

1.1.2008, Roman Jireš

Pokud jste takovými příznivci britské kapely Duran Duran, že vám jejich pop někdy přišel jako hudba z nebes, nejste tak daleko od pravdy. Když musela NASA v roce 1996 kvůli špatnému počasí odložit přistání raketoplánu Atlantis, vzbudila následující ráno posádku jejich skladbou Hold Back The Rain, aby zahnala další špatné počasí. Zabralo to a raketoplán bezpečně přistál na mysu Canaveral. O pár let později vyslala NASA na Mars druhou výzkumnou sondu nazvanou Opportunity. Každé ráno bylo toto vozítko probuzeno nějakou písničkou a došlo i na Is There Something I Should Know od Duran Duran. Popovým příznivcům pak nemusím připomínat, že předposlední album téhle kapely, která se právě hlásí s novu deskou Red Carpet Massacre, neslo jméno Astronaut...

Popové beaty

Album Astronaut které po delším čase natočila původní sestava Duran Duran složená ze Simona LeBona, Nicka Rhodese, Andyho Taylora, Johna Taylora a Rogera Taylora, sklidilo nadšené ohlasy. Natáčení očekávané nové desky zpočátku zkomlikoval odchod jednoho z jejích zakládajících členů kytaristy Andy Taylora, údajně kvůli tvůrčím neshodám. Andy byl vždycky naší velkou hudební oporou, podotkl basák John Taylor a dodal, že po ztrátě kytaristy se zbylí čtyři členové ještě více semkli. Když je ve fotbale jeden hráč vyloučen, zbylých deset hraje ještě lépe, než když jich byl plný počet, řekl.

Duran Duran se na nové album Red Carpet Massacre rozhodli nepoužít skladby, na kterých s Andym pracovali, a přivedli si producenta a hitmakera Timbalanda. Na svou novou desku, které se více méně nese v duchu jejich předchozí tvorby, tak dostali moderní beaty, které je například v písni Nite Runner s hostujícím Justinem Timberlakem posouvají blíže k taneční funkové muzice. V energické skladbě Skin Divers dokoce slyšíme i Timbalanda. Od našeho prvního telefonického rozhovoru to trvalo docela dlouho, než se nám nahrávání s Timblandem podařilo skutečně domluvit, vzpomíná John Taylor. Bylo to, jako bychom se snažili domluvit si schůzku s topmodelkou nebo co.

Nahrávání začalo v září 2006, několik dní poté, co nové album Justina Timberlakea debutovalo na první příčce hitparád. Jako poslední skladba vznikl singl Falling Down, který se stal jednou ze stěžejních písní nové tvorby Duran Duran. Když jsem se šel podívat na jedno z Justinových vystoupení, požádal mě, jestli by si mohl poslechnout, co jsme zatím nahráli. Nakonec prohlásil, že potřebujeme něco jako byl hit Ordinary World, co by album završilo, vyprávěl o vzniku téhle skladby LeBon. Píseň Ordinary World za alba Wedding Album, které v roce 1992 odstartovalo jeden z několika velkých comebacků Duran Duran, prý byla jednou z Timberlakeových oblíbených skladeb, když mu bylo čtrnáct a byl blázen do popu.

Sběratelé cen

Popoví veteráni Duran Duran, které v roce 1978 založili kamarádi Nick Rhodes a John Taylor a první eponymní album vydali o tři roky později, za svou téměř třicetiletou kariéru dokázali prodat přes sedmdesát milionů desek a posbírat řadu ocenění. Mimo jiné jen v letech 2003 až 2004 získali pět prestižních cen za celoživotní nebo mimořádný přínos hudbě, a to v rámci cen MTV Video Music Awards, od prestižního magazínu Q, od společnosti British Phonographic Industry, v rámci španělských cen Onda a britských cen Ivor Novello. Ceny si kapela pocházející z Birminghamu zaslouží nejen kvůli hudbě, ale také pro svůj novátorský přístup k popové muzice. Duran Duran se například do dějin zapsali tím, že jako první natočili videoklip doprovázený dvanáctipalcem s tanečním remixem jejich skladby Girls On Film. Kapela, která přes pětadvaceti lety vystoupila na vůbec prvním silvestrovském večírku stanice MTV se v roce 1996 stala první kapelou v historii internetu, jejíž skladby bylo možné koupit a stáhnout z webu.

Originální sestava složená z LeBona, Rhodese a tří Taylorů, kteří nejsou příbuznými, prošla několika personálními změnami a přežila i relativní úspěch odštěpených projektů Arcadia, jejichž debutové album So Red The Rose získalo platinovou desku, i Power Station, v němž se John Taylor a Andy Taylor dali dohromady s Robertem Palmerem.

Nakonec to jsou totiž původní Duran Duran, které současné kapely Franz Ferdinand, The Killers či The Scissor Sisters jmenují jako svoji velkou inspiraci a autoritu. A mimochodem, dnes existuje na celém světě více než 100.000 internetových stránek věnovaných Duran Duran.

Průkopníci klipů

Ještě letos videoklip ke skladbě Rio ze stejnojmenného alba z poloviny osmdesátých let uspěl v celosvětové anketě společnosti AOL o Nejlepší videoklip všech dob, když získal 59 procent z více než milionu zaslaných hlasů. Další skvělé klipy z tohoto alba Save A Prayer, Hungry Like The Wolf a Lonely In Your Nightmare kapela společně s režisérem Russellem Mulcahym natočila na Srí Lance. Duran Duran v každém případě na počátku osmdesátých let výrazně napomohli k popularizaci klipu na jeden z nejvýznamnějších artiklů v rámci celého hudebního průmyslu. I z dnešního pohledu zajímavé klipy se odehrávaly v exotických prostředích, objevovaly se v nich krásné ženy a různé efekty, což z dnešního pohledu není tak objevné, ale musíme si uvědomit, že Duran Duran byli průkopníci jejich natáčení už v době, kdy například drtivá většina domácností v tehdejším Československu ještě nevlastnila videopřehrávač. Právě svým novátorstvím a vlastně celou úspěšnou kariérou se Duran Duran daří vyvracet image, které jim celá léta vytvářela především rocku nakloněná média a méně úspěšní konkurenti, a to, že jsou pouhými nagelovanými idoly z plakátů ze stěn pokojíčků teenagerů.

Zajímavosti:

Duran Duran, kteří si dali jméno podle postavy z filmu Barbarella, klasické sci-fi režiséra Rogera Vadima, mají mnoho významných fanoušků. Obdivem k jejich marketinkově vymakanému popu se neskrýval ani Andy Warhol, ale jejich nejslavnějším příznivcem byla zesnulá princezna Diana. Chodili jsme do stejné tělocvičny, vzpomíná zpěvák Simon LeBon. Jednou obdivně zahvízdala a řekla ‚Ten zadek bych poznala kdekoliv! Je jasné, že letos v červenci při vzpomínkovém koncertu na kontroverzní členku britské královské rodiny na londýnském Wembley nemohli Duran Duran chybět. Na koncertu konaném 1. července v den, kdy by Diana oslavila své 46. narozeniny, se objevili po boku takových hvězd jako Elton John, Bryan Ferry, Joss Stone, P. Diddy, Pharrell Williams, Lily Allen, Kanye West či Rod Stewart. Nejoblíbenější kapelu své matky oslovili sami princové William a Harry, kteří sestavovali program. Samozřejmě jsme s nadšením souhlasili, nechal se slyšet klávesák Nick Rhodes. I my jsme byli jejími fanoušky. Vždycky byla tak okouzlující, elegantní a krásná. Pokud byste si mohli vybrat mezi představiteli veřejného života nějakého obdivovatele, nebyla by lepší volba. Styky s královskou rodinou se však členům kapely staly takřka osudnými. V roce 1983 Duran Duran vystoupili na koncertu nadace Prince’s Trust v londýnském divadle Dominion, kterého se zúčastnili princ Charles a princezna Diana. O mnoho let později vyšlo najevo, že organizace IRA plánovala umístit na toalety divadla bombu, ale jejich plán včas překazily britské bezpečnostní služby.

© 2008 Roman Jireš - muzikus.cz
© 1999-2024 Romanduran | Duranduran.cz | Instagram | Code by katemihalikova.cz | Generated: 0.0005s | ↑↑ Top