Duran Duran Czech Republic · http://www.duranduran.cz/


Duran Duran nechtějí znít staře

17.11.2007, Martina Kotrbova

Nejen na své letité věrné fanoušky cílí skupina Duran Duran novým albem Red Carpet Massacre. Patří totiž k veteránům, kteří se snaží jít s dobou. A přiznávají, že to není lehké.

Protože stará láska nerezaví, srdce dávných příznivců Duran Duran z osmdesátých let jistě zaplesají. Komerčně asi nejúspěšnější novoromantici se však přizpůsobují změněným podmínkám jedenadvacátého století.

Hlavně nechceme být trapní, říká k tomu bubeník Roger Taylor. Proto se vytrvale pokoušíme o kompromis: držet celá léta svou značku, styl a zvuk a zároveň neznít staře, být moderní a vstřebávat nové trendy, aby naše písničky v hudebním toku rádií působily přirozeně.

Zhrzení muzikanti vsadili na mladou krev. A že to není zrovna lehké. Novinkové album Red Carpet Massacre (Masakr na červeném koberci) mělo mimořádně těžký porod. Duran Duran desku natočili, ovšem jejich gramofirma ji odmítla vydat. Řekli nám, že taková muzika nemá na trhu velký potenciál a že není příliš pravděpodobné, že bychom ji prodali v uspokojivém množství, vzpomíná Taylor. Nakonec se nás zeptali, jestli ty písničky nechceme raději předělat.

Zhrzení muzikanti se tedy rozhodli nechat čerstvý repertoár nějakou dobu uležet a mezitím přemýšleli, co dál. A napadla je spásná myšlenka: jak dát muzice, která zní podle gramofirmy příliš staře, nový kabát? Přizvat si k jejímu nahrávání někoho mladého a progresivního. A aby neponechali nic náhodě, nakonec došlo rovnou na dva mladé a progresivní: ikonu současného popu Justina Timberlakea a hiphopového mága Timbalanda.

S Justinem jsme se seznámili na předávání nějakých cen v roce 2003, vykládá Taylor. Říkal nám, že jsme jeho muziku hodně ovlivnili, že nás v dětství často poslouchal a že by s námi rád někdy něco udělal. Vzpomněli jsme si na jeho slova, zavolali jsme mu a mám pocit, že to byla pro obě strany super spolupráce. Okamžitě jsme si hudebně porozuměli a s výsledkem jsme moc spokojeni. Timbalanda jsme kontaktovali, protože se nám líbí, co dělá, a zdálo se nám, že by z kombinace jeho a našeho pohledu na muziku mohlo vzejít něco zajímavého. A to se potvrdilo.

Připravené písničky dostaly díky účasti těchto hostů současný náboj, ale na své si prý zaručeně přijdou i příznivci starých hitů kapely. Náš nový repertoár sice obsahuje prvky funku a černé muziky vůbec, ale pořád jsou to jasně rozpoznatelní Duran Duran, tvrdí bubeník.

Odchod s kytarou. Mírné obrácení kurzu mělo za následek změnu ve složení kapely: Duran Duran po mnoha letech opustil kytarista Andy Taylor. Stalo se to po vzájemné dohodě, ale i tak nám to bylo všem líto, říká jeho jmenovec, který s ním není nijak spřízněn.

Andymu prostě nová podoba písniček nesedla, cítil se nespokojený, a tak se rozhodl odejít. Nejsme rádi, ale co se dá dělat. Nikým jsme ho nenahrazovali, na turné samozřejmě bude na jeho místě zaskakovat jiný kytarista, ale jinak pokračujeme jen ve čtyřech.

Duran Duran jsou všeobecně uznávanými průkopníky hudebního videoklipu - v počátečnických osmdesátých letech působila obrazová ztvárnění jejich singlů trochu jako z jiného světa. Na tuto pozici jsou pyšní a ani dnes se jí nechtějí zpronevěřovat.

Po celou naši kariéru se tak nějak automaticky očekává, že naše videoklipy nebudou obyčejné a tuctové, říká Taylor. Prostě nemohou být. Pro nás je to výzva i závazek. Proto i nejnovější klip k prvnímu singlu Falling Down, jehož spoluautorem a koproducentem je Justin Timberlake, je výjimečný. Mohu vám zaručit, že vás ohromí, slibuje s úsměvem Roger Taylor.

© 2007 Martina Kotrbová - show.idnes.cz
© 1999-2024 Romanduran | Duranduran.cz | Instagram | Code by katemihalikova.cz | Generated: 0.0008s | ↑↑ Top