Duran Duran Czech Republic · http://www.duranduran.cz/


Skupina Duran Duran obstála

13.6.2005, Jaroslav Špulák

Britská skupina Duran Duran, která svým tanečním popem s prvky nové vlny opanovala evropskou hudební scénu osmdesátých let, vystoupila v pátek večer v pražské T-Mobile Areně. V Česku podruhé, ovšem ve srovnání se zastavením v roce 1988 premiérově v nejslavnější sestavě. Od první chvíle na pódiu předváděla, že dobrá nálada a časem získaný nadhled jsou schopny spoluvytvořit skvělý koncert. Připnout k tomu logicky musela své největší hity, především ty starší. Hudební profesionalita jednotlivých členů je neoddiskutovatelná. Zpěvák Simon Le Bon vcelku bez problémů proplouval vokálními zákeřnostmi i těžkostmi písniček, a kde přece jenom kapánek nestačil, pomohla mu famózní černá vokalistka, skromně postávající stranou a bravurně dotvářející dojem plného hlasového stavu.

A tak jedinou chybou, kterou britská legenda udělala, bylo rozdělení koncertu do tří částí. Úvodní byla strhující, prostřední utahaná a v podstatě nudná, finální pak gradující a spravedlivě vzato úžasná. Obvykle to tak bývá, u Duran Duran to ale bylo vzhledem k silnému repertoáru, jakým disponuje, trochu zbytečné. Jejich koncert totiž přinesl zajímavé poznání: po vyslechnutí nabídnutých skladeb se na konci dostavil dotěrný pocit, že jste odněkud znali téměř všechny. Zahájili písní Sunrise z loňského alba Astronaut. Od první chvíle měli průzračný zvuk, překvapivě hlasitý a skrz baskytarové party Johna Taylora až agresívní. Hala se hned sborem přidala k Le Bonovi a do konce vystoupení postupně vstávala a skandovaným potleskem odměňovala staré popaře za dobrou formu. Z hloubi osmdesátých let vytáhla kapela hity Hungry Like The Wolf, Reflex, později také Girls On Film, a především svůj hitparádový pomník v podobě kousku Wild Boys. S ohledem na dobové zákonitosti byly aranže písní moderně pojaté, hybné a tvářily se mladistvě. Proměnily se v současný pop a díky tomu, že mají melodickou invenci, se tvářily jako pop kvalitní.

V tom je totiž všeobecně síla kapel z osmdesátých let. Tehdy se šlo přirozeně po silném hudebním nápadu. Vytáhneme-li z těch časů některé odrhovačky, zjistíme, že v dnešní době umělé výroby rádobyhitů s klidem obstojí. Obstáli i Duran Duran.

© 2005 Jaroslav Špulák - pravo.novinky.cz
© 1999-2024 Romanduran | Duranduran.cz | Instagram | Code by katemihalikova.cz | Generated: 0.0034s | ↑↑ Top